The Second Regional Major Ranking event for Europe and North America

On the road to rio

About the
Tournament



cs_summit6 Online is the second of multiple regional
competitions that will determine which teams
qualify to ESL’s $2 Million Rio Major in November 2020.

The world’s best teams from Europe and North
America will compete over two weeks, from

June 22 to July 5.

The format


Phase 1

Open Qualifiers

June 13-14

Europe

  • Open registration
  • Single elimination B01
  • Decider matches B03
  • Top 5 advance

North America

  • Open registration
  • Single elimination B01
  • Decider matches B03
  • Top 3 advance

Phase 2

Regional Qualifiers

June 22-23

Europe

  • Single elimination B03
  • 16 teams
  • Top 5 advance

North America

  • Double elimination B03
  • 8 teams
  • Top 3 advance

Phase 3

Regional Groups

June 24-28

Europe

  • GSL Format B03
  • 16 teams
  • 4 groups of 4 teams
  • Top 8 advance

North America

  • GSL Format BO3
  • 8 teams
  • 2 groups of 4 teams
  • Top 4 advance

Phase 4

Regional Playoffs

June 29-July 5

Europe

  • Double elimination BO3
  • 8 teams
  • Grand finals BO5 with 1 map advantage

North America

  • Double elimination BO3
  • 4 teams
  • Grand finals BO5 with 1 map advantage

Open Qualifiers

June 13-14

Europe

  • Open registration
  • Single elimination B01
  • Decider matches B03
  • Top 5 advance

North America

  • Open registration
  • Single elimination B01
  • Decider matches B03
  • Top 3 advance

REGIONAL QUALIFIERS

June 22-23

Europe

  • 16 teams
  • Single elimination B03
  • Top 5 advance

North America

  • 8 teams
  • Double elimination B03
  • Top 3 advance

REGIONAL GROUPS

June 24-28

Europe

  • 16 teams
  • 4 groups of 4
  • GSL Format B03
  • Top 8 advance

North America

  • GSL Format BO3
  • 8 teams
  • 2 groups of 4
  • Top 4 advance

REGIONAL PLAYOFFS

June 29-July 5

Europe

  • 8 teams
  • Double elimination BO3
  • Grand finals BO5 with
    1 map advantage

North America

  • 4 teams
  • Double elimination BO3
  • Grand finals BO5 with
    1 map advantage

Europe


Prizepool: $125.000

Phase 2

Regional Qualifiers: June 22 - june 23

  • 16 teams
    (11 invites and 5 qualifiers)

  • Single elimination bracket
    All matches BO3

  • Top 5 advance

  • 5th team to advance decided via single elimination BO3 knockout bracket with 4 quarterfinals losers

Fnatic

Complexity

Dignitas

Contact

Endpoint

OG

Big

Heroic

Sprout

Havu

Mad lions

Japaleno

PACT

FATE Esports

AVEZ

Nordavind

Phase 3

Regional Groups: June 24-28

  • 16 Teams
    (11 invites and 5 qualifiers)

  • 4 groups of 4 teams

  • GSL format
    All matches BO3

  • Top 2 from each group advance
  • Bottom 2 from each group eliminated

x6tence

Vitality

Faze

G2

Ence

North

Mouz

Movistar Riders

Nip

Heretics

Godsent

Heroic

Fate Esports

BIG

OG

Fnatic

Phase 4

Regional Playoffs: June 29 - July 5

  • 8 teams from Phase 3

  • Double elimination bracket
    All matches BO3

  • Grand finals BO5
    (1 map advantage to upper bracket champions)

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

North America


Prizepool: $75.000

Phase 2

Regional Qualifiers: June 22 - June 23

  • 8 teams
    (5 invites and 3 open qualifiers)

  • Double elimination bracket
    All matches BO3

  • Top 3 advance

Cloud9

Envy

Mibr

Triumph

Yeah

Chaos EC

Team oNe

NE Whalers

Phase 3

Regional Groups: June 24-28

  • 8 teams
    (5 invites and 3 from Phase 2)

  • 2 groups of 4 teams

  • GSL format
    All matches BO3

  • Top 2 from each group advance

  • Bottom 2 from each group eliminated

Team Liquid

100T

Gen.g

Eg

Furia

Cloud9

mibr

chaos ec

Phase 4

Regional Playoffs: June 30 - July 5

  • 4 teams from Phase 3

  • Double elimination bracket
    All matches BO3

  • Grand finals BO5
    (1 map advantage to upper bracket champions)

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

?

Phase 3 Qualifier

Rio invitation distribution


EU

NA

Legends

3 3*

Challengers

6 1

Contenders

2 1

Total Invitations

11 5
* Teams currently unable to travel to their native region are invited to defend their
invitations in the region where they are currently situated.
Each region will be allocated invites to the Major based on that region’s performace in the preceding Major.

Schedule overview


June 22 Cest Edt Sgt
EU Round of 16 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU Round of 8 18:00 12:00 PM 12:00 AM
NA UB Quarterfinals 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA UB Semifinals
NA LB Round 1
0:00 6:00 PM 6:00 AM
JUNE 23
EU Decider Semifinals 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU Decider Finals 18:00 12:00 PM 12:00 AM
NA LB Round 2 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA LB Round 3 0:00 6:00 PM 6:00 AM
June 24 Cest Edt Sgt
EU Group A - Round 1 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU Group B - Round 1 18:00 12:00 PM 12:00 AM
NA Group A - UB Round 1 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA Group B - UB Round 1 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JUNE 25
EU Group C - Round 1 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU Group D - Round 1 18:00 12:00 PM 12:00 PM
NA Group A - UB Round 1 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA Group B - UB Round 1 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JUNE 26
EU Group A/B - LB Round 1 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU Group C/D - LB Round 1 18:00 12:00 PM 12:00 AM
NA Group A - LB Round 1 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA Group B - LB Round 1 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JUNE 27
EU Group A/B - UB Final 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU Group C/D - UB Final 18:00 12:00 PM 12:00 AM
NA Group A - UB Final 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA Group B - UB Final 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JUNE 28
EU Group A/B - Decider 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU Group C/D - Decider 18:00 12:00 PM 12:00 AM
NA Group A - Decider 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA Group B - Decider 0:00 6:00 PM 6:00 AM
June 29 Cest Edt Sgt
EU UB Round 1 15:00 9:00 AM 9:00 AM
EU UB Round 1 18:00 12:00 PM 12:00 AM
EU UB Round 1 21:00 3:00 PM 3:00 AM
JUNE 30
EU LB Round 1 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU LB Round 1 18:00 12:00 PM 12:00 AM
EU 9th-12th Deciders 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA UB Round 1 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JULY 1
EU UB Semifinals 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU UB Semifinals 18:00 12:00 PM 12:00 AM
EU 9th/10th Decider
EU 11th/12th Decider
21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA UB Round 1 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JULY 2
EU LB Round 2 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU LB Round 2 18:00 12:00 PM 12:00 AM
NA 5th/6th Decider
EU 7th/8th Decider
21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA LB Round 1 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JULY 3
EU LB Semifinal 15:00 9:00 AM 9:00 PM
EU UB Finals 18:00 12:00 PM 12:00 AM
EU 5th/6th Decider 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA UB Final 0:00 6:00 PM 6:00 AM
JULY 4
EU LB Final 18:00 12:00 PM 12:00 AM
Showmatch 21:00 3:00 PM 3:00 AM
NA LB Final 22:00 4:00 PM 4:00 AM
JULY 5
EU Grand Finals 17:00 11:00 AM 11:00 PM
NA Grand Finals 21:00 3:00 PM 3:00 AM

Contact us


This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info. Got it!